7. den

SNÍDANĚ PRO 7. DEN

Slaný jogurtový koláč se špenátem, cibulí a sýrem

6 porcí

Ingredience:
280 g MILKO Řeckého jogurtu 0 %
190 g MILKO BIO Zakysané smetany 15 %
1 vejce
300 g hladké celozrnné špaldové mouky
1 kypřicí prášek
malá lžička soli
olej
2 stroužky česneku
sůl
pepř
100 g strouhaného sýra
150 g čerstvého baby špenátu
2 cibule

Postup:
MILKO Řecký jogurt 0 % smíchejte společně s celým vejcem. Do připravené směsi prosejte mouku s kypřicím práškem a přidejte sůl. Vypracujte hladké těsto, které může trošku lepit. MILKO BIO Zakysanou smetanu 15 % smíchejte se solí, pepřem a prolisovaným česnekem. Plech nebo pekáč vymažte kapkou oleje a vložte do něho těsto. To rozprostřete do strany pomocí prstů namočenými ve studené vodě nebo oleji. Těsto potřete ochucenou MILKO BIO Zakysanou smetanou 15 %, přidejte špenát, cibuli nakrájenou na tenké plátky a zasypejte sýrem. Pečte ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 20 minut dozlatova.

milko
milko

Vytvořte si nový zvyk:

Lapač vděčnosti

Nemáte čas ani chuť psát si deník? Začněte alespoň s lapačem vděčnosti. Můžete ho vyrobit jako jednotlivec, ale klidně s partnerem nebo rodinou. Tato technika podporuje všímavost, vděčnost a v neposlední řadě je to i skvělá sbírka hezkých okamžiků, které stojí za to si uchovat.

Posloužit může sklenice, krabice nebo plechovka. Připravte si k ní malé papírky a tužku a příběh může začít. Na každý vhozený papírek napište datum a okamžik vděčnosti. Zážitky můžete zapisovat pravidelně, ale i náhodně.

Co na lístečky psát?
Potěšilo mě…
Mám ráda…
Zvládl/a jsem…
Díky za….

Aktivita:

Cviky k počítači

Ať už je vaše denní náplň práce ťukat do počítače, nebo po práci rádi surfujete na internetu a bavíte se u počítače, budou se vám hodit tyto cviky na uvolnění zad. Já osobně u počítače trávím několik hodin, a přestože jsem jinak velmi aktivní člověk, tyto cviky zachraňují ztuhlost těla během práce.

Rotace ramen: Posaďte se vzpřímeně, pupík se snažte přitáhnout k páteři, ruce vyvěste podél těla a rotujte rameny dopředu a dozadu. Ramena nesmíte zvedat, jsou pořád v jedné lince, představte si, že vám někdo na ramena položil sklenice s vodou, které se nesmí vylít. Tímto cvikem uvolníte mezi lopatkové svaly, které jsou častou příčinou bolesti zad sezením
u počítače.

Uvolnění šíje: U tohoto cviku je nejdůležitější pomalé tempo. Posaďte se vzpřímeně a paže vyvěste podél těla. Ukloňte hlavu na jednu stranu a vnímejte, jak je těžká. Pokud vás svaly v určité pozici táhnou, zastavte se tam a pořádně je prodýchejte. Postupně hlavu „překulte“ na druhou stranu a několikrát opakujte.

Zásuvka: Další oblíbený cvik na uvolnění šíjových svalů. Posaďte se vzpřímeně a ruce svěste podél těla. Pohled směřujte před sebe a bradu zasuňte do krku a vytahujte se za temenem hlavy.

SVAČINA PRO 7. DEN

Banánový chia puding

2 porce

Ingredience:
125 g MILKO Odtučněného tvarohu
40 g chia semínek (asi 4 lžíce)
250 ml mléka
2 menší banány

Postup:
Chia semínka, rozmačkaný banán, mléko a MILKO Odtučněný tvaroh smíchejte v míse dohromady. Nechte pár minut odstát, promíchejte, rozdělte do dvou uzavíratelných sklenic a dejte vychladit, nejlépe přes noc, do lednice.

milko
milko

VEČEŘE PRO 7. DEN

Domácí pita chleba s rychlým falafelem

Ingredience:
Pita chleba 10 placek:
250 g MILKO Řeckého jogurtu 0 %
500 g hladké celozrnné špaldové mouky
½ hrnku teplé vody
21 g čerstvého droždí
½ lžičky soli

Falafel 2 porce:
280 g hummusu (seženete v každém větším supermarketu)
50 g jemných ovesných vloček
olej

Postup:
Pita chleba:
Vodu smíchejte s droždím v menší misce nebo hrníčku a nechte 15 minut odležet, aby vzešel kvásek. Do mísy prosejte mouku, přidejte MILKO Řecký jogurt 0 %, sůl a vzešlý kvásek. Vypracujte ručně hladké těsto. Mísu zakryjte čistou utěrkou a nechte kynout na teplém místě minimálně hodinu. Po vykynutí tvarujte placky na pomoučeném vále. Opékejte je na suché pánvi. Opečené pita chleby zabalte do vlhké utěrky.

Falafel:
Hummus smíchejte s ovesnými vločkami. Tvořte kuličky (aby se falafel nelepil, namočte si ruce do studené vody), které pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. Falafel pokapejte olejem (skvělý je na to například olej ve spreji). Pečte ve vyhřáté troubě na 200 °C 20 minut. Falafel vložte společně s oblíbeným domácím dresinkem z MILKO Řeckého jogurtu 0 % a s římským salátem do domácího pita chleba. Jedná se o výborné vegetariánské jídlo.